Mátový sirup
Tenhle sirup je z divoce rostoucí máty. Divoká, svobodná, svěží a pomáhající...
Detailní popis produktu
Mátový sirup z třinovým cukrem 0,5 l
Sirup je vytvořen s hlubokým napojením na přírodu a její rytmy,se záměrem ideálního zdraví a s plným vědomím síly rostliny. Výsledkem je velmi kvalitní a silná esence rostliny. Vyráběno v čistém prostředí uprostřed beskydských lesů ze studánkové vody.
Máta pro duši: Je symbolem přátelství a lásky.
Máta pro tělo: Povzbuzuje a posiluje organismus. Zvyšuje tělesnou kondici, pomáhá i při impotenci, posiluje celou nervovou soustavu. Uplatňuje se u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost.
Sirup je vhodný na lžičku jako lék, do čajů i vody.
Složení: Máta divoká, voda, třtinový cukr, bio citron, kys.citronová. Pasterováno.
Máta sběr: přírodní zahrada Ladiva, Nový Hrozenkov
Cukr třtinový: Zdraví z přírody
Etiketa: Sára Šuláková
Sklo: Bricol, Horné Srnie
Není máta jako máta
Rostlina pochází z východní Asie, odkud dostala do Egypta, kde o ní máme zprávy z hrobky z Karnaku. Ta ovšem s mátou, kterou dnes užíváme, má společného málo, protože nejrůznější druhy se mezi sebou ochotně samovolně kříží. Máta peprná (Mentha piperita) tak vznikla asi před 350 lety v Anglii zřejmě z máty vodní a máty zelené. Poznáme ji snadno podle chuti – divoká máta na jazyku trochu štípe, zatímco máta peprná charakteristicky chladí. Druhů je ovšem spousta, liší se tvarem, barvou i chutí – máta marocká, korsická, citronová i jablečná…
Roste skoro sama
Můžeme sbírat mátu rostoucí divoce - ta je nejléčivější, ale chuťovou jistotu budeme mít u pěstovaných rostlin. Rostlina je vysoká až kolem tři čtvrtě metru. Stonky jsou čtyřhranné a mají fialové vybarvení, květy světle růžové nebo fialkové. Je to trvalka. Máta obsahuje siličnaté látky za něž vděčí její typické aroma a chuť. Nejdůležitější složkou je menthol, i když mnohé další silice charakteristickou vůni mátových lístků spoluvytvářejí.
Lístek máty v peněžence
Nosíte v peněžence lístek máty? Pověrčiví Angličané prý ano, to proto, aby nezůstali bez peněz. Jméno rostliny prý souvisí s pověstí o starořeckém milostném trojúhelníku, na jehož vrcholech stáli vládce podsvětí Hádes, jeho žena Persefona a nymfa Minthó. Aby ji uchránil před žárlivými scénami proměnil Hádes milenku v nenápadnou rostlinu ne nepodobnou kopřivě.
Máta jako živel vzduchu
Římané párou z máty léčili migrény a jejich filosofové nosili na hlavách čerstvé mátové věnce, protože Plinius tvrdil, že povzbuzují myšlení. Egypťané ji používali při balzamování a Židé jejími listy vysypávali podlahu synagog. Od středověku, kdy ji doporučoval Avicenna, má i uplatnění v magii: z živlů je přiřčena Vzduchu a jinak Venuši. Pomáhá nám najít ztracený klid, v čaji slouží koncentraci před meditacemi.
Zklidňuje zažívací trakt
Máte žaludek jako na vodě, nebo vás trápí žaludeční bolesti? Dejte prostor mátě...Dokáže zastavit zvracení, uvolňuje křeče, navrací chuť k jídlu, ulevuje od bolesti při žlučníkových kamenech, zkvalitňuje proces vylučování trávicích šťáv a zmírňuje nadýmání. Tato léčivá bylina vám tedy bude skvělým společníkem, jak při střevní chřipce, tak na cestách, pokud trpíte nevolnostmi.
Uvolňuje dýchací cesty
Své nezastupitelné místo si máta peprná našla také v obdobích chřipek a nachlazení. Díky své svěžesti uvolňuje dýchací cesty při rýmě, její inhalace se pak doporučuje také osobám s astmatem.
Účinná proti bakteriím v ústní dutině
Mysleli jste si, že se máta tak často používá jako přísada při výrobě kosmetiky pro ústní hygienu jen pro svou vůni? Pak jste se spletli! Další vlastností, jež činí z máty unikátní bylinu, jsou její antibakteriální účinky. Pokud tedy potřebuje rychlou pomoc pro svůj chrup, utrhněte si několik lístků máty a požvýkejte je. Přepadla vás náhlá bolest zubů či dásní? Připravte si z máty kloktadlo!
Doplňkové parametry
Kategorie: | SIRUPY |
---|---|
Hmotnost: | 0.95 kg |
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.